گزارش ویژه: تطبیق با محیط +عکس | میهن کمپ

گزارش ویژه: تطبیق با محیط +عکس

تطبیق با محیط

بیابان های داغ و سوزان آفریقا، جنگل های با رطوبت هوای بالا، قطب شمال با سرمای استخوان سوز؛ در همه جا زندگی جریان خود را حفظ کرده و جانداران توانسته اند با محیط اطراف تطبیق یابند…

 

 

 

بیابان های داغ و سوزان آفریقا، جنگل های با رطوبت هوای بالا، قطب شمال با سرمای استخوان سوز؛ در همه جا زندگی جریان خود را حفظ کرده و جانداران توانسته اند با محیط اطراف تطبیق یابند.

گرمای توان‌فرسا، سرمای منجمدکننده، کوشش برای تهیه خوراک، فشارهای همه‌جانبه. موجودات بسیاری خود را به خوبی با شرایط طاقت‌فرسای محیط زیست تطبیق می‌دهند.

زندگی در صحرا امکان‌پذیر است
زندگی همه‌جا در جریان است. حتی در شرایط طاقت‌فرسای زیست‌محیطی، موجودات به زندگی خود ادامه می‌دهند. شترهای کویر بدن خود را به خوبی با گرمای شدید این منطقه و کمبود آب آشامیدنی تطبیق داده‌اند.

تطبیق با محیط

زیر زمین خنک‌تر است
حیوانات بسیاری چون این موش صحرایی ساعت‌های گرم روز را در زیرِ زمین که سردتر است، می‌خوابند و شب‌ها برای یافتن غذا از لانه خارج شده و به جست‌و‌جو می‌پردازند. ادرار آنها به خاطر کمبود آب در صحرا، غلیظ و کم است.

تطبیق با محیط

‌‌

ذخیره آب باران در زیر پوست
این جانور خاردار استرالیایی همه قطرات بارانی را که به ندرت در صحرای استرالیا می‌بارد، ذخیره می‌کند. محل ذخیره آب باران زیر پوست این جانور است. آب ذخیره شده در زیر پوست در صورت لزوم به دهان این جانور هدایت می‌شود.

تطبیق با محیط

باکتری‌های آب‌های گرم معدنی
در پارک ملی “یلو استون” در آمریکا باکتری‌هایی زندگی می‌کنند که بدن‌شان به آب‌های گرم با حرارتی بیش از ۷۰ درجه نیز خو گرفته‌ است.

تطبیق با محیط

خرس‌های قطبی از یخ لذت می‌برند
نه تنها در بخش‌های گرم، بلکه در مناطق سردسیر کره زمین نیز زندگی در جریان است. خرس‌های قطبی در سرمای زیر ۴۰ درجه قطب شمال به شکار فک‌های آبی می‌پردازند. پوست ضخیم و لایه‌های چربی در سطح بدن این حیوانات آنها را با این دما سازگار کرده است.

تطبیق با محیط

ایجاد گرما برای نطفه پنگون‌ها
تخم‌ پنگوئن‌ها برای رشد به گرمایی ملایم احتیاج دارد. پنگوئن نر وظیفه گرم کردن تخم‌ها را به عهده دارد. او تخم‌ها را روی پاهایش قرار می‌دهد. پاهای پهن پنگوئن به خاطر وجود رگ‌های فراوان در آن گرم است. پنگوئن نر همچنین از پوست گرم شکم خود برای گرم نگاه داشتن تخم‌ها استفاده می‌کند.

تطبیق با محیط

 

خون سفید برای تطبیق با محیط
این ماهی یخی دارای خونی سفید رنگ و رقیق است، زیرا در خونش گلبول قرمز وجود ندارد. به این ترتیب این ماهی به انرژی زیادی برای زندگی در مناطق یخ‌ بسته احتیاج ندارد. محققان انستیتوی آلفرد واگنر این ماهی را زیر یخ‌های قطب جنوب یافته‌اند.

تطبیق با محیط

جلبک‌های یخ
بعضی جلبک‌ها در محفظه‌هایی بسیار کوچک در درون یخ زندگی می‌کنند. این محفظه‌ها به اندازه یک مو و پر از آب شور دریا هستند. این جلبک‌ها با تراوش مواد پروتئینی از بدن خود سبب می‌شوند که آب اطراف بدن‌شان یخ نزند.

تطبیق با محیط

زندگی در اعماق دریا
در اعماق اقیانوس‌ها، در عمق چند هزارمتری، فشار آب بسیار زیاد است. در چنین عمقی تاریکی مطلق و سرما حاکم است. این نوع ماهی خود را با این شرایط تطبیق داده و با دندان‌های قوی خود هر ماده خوراکی را که از جلویش می‌گذرد گاز گرفته و به کام می‌برد.

تطبیق با محیط

نور در تاریکی
این ماهی ماده در اعماق دریا بدون حرکت منتظر دام است. او شاخک‌هایی دارد که از راس آنها نور متصاعد می‌شود. ماهی نر که بسیار کوچک‌تر از ماهی ماده است، به بدن ماهی ماده متصل است و نر و ماده برای یافتن هم احتیاجی به جست‌و‌جو در اعماق تاریک اقیانوس را ندارند.

تطبیق با محیط

تشعشعات رادیواکتیو همیشه بد نیست
بعضی باکتری‌ها مقاومت خاصی در برابر تشعشعات رادیواکتیو دارند. بعضی قارچ‌ها حتی این تشعشعات رادیواکتیو را به انرژی ضروری برای خود تبدیل می‌کنند. بی‌سبب نیست که این قارچ‌ها در دیواره رآکتورهای اتمی می‌رویند و رشد می‌کنند.

تطبیق با محیط

‌‌

زندگی در هر شرایطی
این حیوانات که کوچک‌تر از یک میلی‌متر هستند، بهترین هم‌پیوندی را با طبیعت دارند. آنها می‌توانند در آب و خشکی زندگی کنند. گرما، سرما، کمبود اکسیژن، خشکی و حتی خلاء هیچ تاثیری بر آنها ندارد.

تطبیق با محیط

زندگی در هر شرایطی2
انسان‌ها نیز می‌توانند خود را با هر شرایط طبیعی تطبیق دهند. آنها توانسته‌اند در سرمای قطب و گرمای کویر زندگی کنند. زندگی انسان‌ها حتی به قلمرو کهکشان هم رسیده است.

تطبیق با محیط

 

 

ارسال نظر