کنترل موس کامپیوتر فقط با حروف صدا دار | میهن کمپ

کنترل موس کامپیوتر فقط با حروف صدا دار

بر اساس نتایج یک پژوهش، با فکر کردن به حروف صدادار می توان نشانگر ماوس (کرسر) یک کامپیوتر را کنترل کرد…

حرف نو: پیش از این، در مواردی، امواج مغز به حرکت یا حتی تصاویر تبدیل شده است. ولی در پژوهش اخیر، روش تازه ای به کار برده می شود که الکترو کورتیکوگرافی نامیده می شود.

در این روش، سنسورهایی به طور مستقیم بر سطح مغز کار گذاشته می شوند.

در مقاله ای که در نشریه علمی “نرو اینجنیرینگ” منتشر شده است، آمده که این روش جدید شرایط را برای توسعه ابزارهای جدید به عنوان “رابط مغز و کامپیوتر” که مورد استفاده معلولان است، فراهم می کند.

در سال های اخیر، پژوهش ها و فعالیت های زیادی با استفاده از “الکترو انسفالوگراف” (ایی ایی جی) انجام شده است که معمولا به صورت یک “کلاه” پر از الکترود بر سر گذاشته می شود. کار این الکترودها این است که امواج مغزی را دریافت کند.

با این حال، استفاده از این روش، بخش زیادی از اطلاعات با ارزشی که به مغز نزدیک‌تر است را از دست می‌دهد.

اریک لوتارت، نویسنده اصلی که درباره این روش جدید تحقیق می‌کند می گوید: “یکی از اصلی ترین بخش های دریافت امواج واضح، دریافت فرکانس های بلند فعالیت مغز است. این فرکانس های بلند می تواند اطلاعات بیشتری از فعالیت های مغز به دست دهد و یکی از اشکالات ای ای جی این است که این فرکانس های بالا را فیلتر می کند.”

در واقع، با استفاده از ایی ایی جی، بخشی از امواج مغز که به بیرون جمجمه راه می یابند، دریافت و تحلیل می شوند، در حالی که بخشی از آنها پیش از عبور از جمجمه جذب می شوند یا با در طول عبور از آن، تغییر می کنند.

روشی تازه
در عوض، الکترو کورتیکوگرافی ، به طور مستقیم به پوسته – خارجی ترین لایه- مغز وصل می شود و فرکانس های بیشتری از فعالیت های مغز را دریافت می کند.

در این روش، طی یک جراحی، صفحه پلاستیکی کوچکی که شامل تعدادی الکترود است، در زیر جمجمه قرار داده می شود.

قدرت این روش قبلاً با کنترل یک بازی ویدیویی از طریق فکر به نمایش گذاشته شده بود، اما پژوهشگران در مطالعه جدید، به بخشی از مغز توجه داشته اند که با گفتار ارتباط دارد.

ارسال نظر