مقاومت سرطانی زنانه که در برابر شیمی درمانی | میهن کمپ

مقاومت سرطانی زنانه که در برابر شیمی درمانی

این متخصصان یک زنجیره ظریف از ساختار ژنتیکی انسان را مورد مطالعه و بررسی قرار داده‌اند که «MicroRNA» نامیده می‌شود و در تنظیم بیان ژنی نقش قابل ملاحظه‌ای را ایفا می‌کند.

به گفته متخصصان؛ سرطان زمانی بروز می‌کند که این تنظیمات ژنی دچار اختلال می‌شوند.

به گزارش ساینس دیلی، دکتر چون پنگ پروفسور بیولوژی و محقق اصلی در این مطالعه تاکید کرد که سرطان تخمدان بیماری بسیار کشنده‌ای است چون تشخیص آن کار فوق‌العاده دشواری است و زمانی که تشخیص داده شود معمولا در مراحل پیشرفته بیماری است و در این مرحله دیگر روشی برای درمان آن وجود ندارد. علاوه بر این حتی اگر بیماری در مراحل ابتدایی تشخیص داده شود شیمی درمانی همیشه موثر واقع نمی‌شود.

دکتر پنگ و دستیاران وی یک گیرنده موسوم به ALK7 را شناسایی کرده‌اند که مرگ سلولی را در این بیماری تشدید می‌کند و در نتیجه تاثیر شیمی درمانی برای کنترل سرطان کاهش پیدا می‌کند. آنها دریافتند که فاکتور ژنتیکی microRNA 376c در واقع عامل فعالیت این گیرنده و مقاومت بیماری در برابر درمان است.

به گزارش ایسنا، سرطان تخمدان بیماری چندان رایجی نیست اما به دلیل بدخیم بودن، پنجمین عامل مرگ و میر زنان در اثر سرطان و بیماری‌های زنان محسوب می‌شود. علت این بیماری ناشناخته است.

زنان مسن بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان تخمدان قرار دارند. با وجود این که سرطان تخمدان شیوع چندان زیادی ندارد اما به دلایلی باعث مرگ و میر زیاد می شود. یکی از این دلایل مبهم و غیرمشخص بودن علایم سرطان تخمدان است که در نتیجه زنان و پزشکان آنها معمولا این علایم را مربوط به بیماری‌های رایج دیگر تصور می‌کنند و زمانی که سرطان تشخیص داده می‌شود اغلب تومور به خارج از تخمدان سرایت کرده است.

همچنین تخمدان سرطانی سلول‌های بدخیمی را از خود بیرون می ریزد که اغلب بر روی رحم، مثانه، روده و دیواره روده جای می‌گیرند. این سلول‌ها حتی پیش از آن که سرطان شناسایی شود، شروع به ساخت تومورهای جدید می‌کنند.
این مطالعات در مجله دانش سلولی به چاپ رسیده است.

ارسال نظر