رابطه سر بریده سعد آباد و قتل روح الله داداشی + عکس | میهن کمپ

رابطه سر بریده سعد آباد و قتل روح الله داداشی + عکس

چندی پیش در مجموعه سعد آباد سر واقعی انسانی به نمایش گذاشته شد . سر بریده شده ای که توسط یکی از قبیله های آمازون به نام «جیباور» کوچک شده بود!

مردمی وحشی که پس از جنگ با سایر قبایل، زنان را به اسارت گرفته و سر مردم را در مراسمی بریده و طی فرایندی با خالی کردن جمجمه و دوختن لب آن را با روش های خاص دودی و سپس کوچک می کنند.

وقتی این سر بریده شده توسط یک جهان گرد به مجموعه سعد آباد راه یافت؛ پس از به نمایش گذاشتن آن برای عموم، به عنوان یک شاهکار نیز قلمداد شد! موضوعی مهم و قابل بحث که نمی توان به سادگی از آن گذشت .

در ابتدا این سوال مطرح می شودکه هدف متولیان از به نمایش گذاشتن یک سر بریده شده انسان چه بوده است؟

در شرایطی که برگزاری یک سیرک ، از سوی انجمن ها و گروه های دوستدار حیوانات یک عمل ضد اخلاقی و ضد دینی یاد می شود ،پشت ویترین قرار دادن یک سر بریده شده انسان چه دستاورد اخلاقی، فرهنگی و یا حتی اجتماعی را به همراه دارد؟ آن هم برای جامعه ای که همواره انسانیت را محور اصول قرار داده و شعار نودوستی را در مجامع مختلف بین المللی سر می دهد.


میهن کمپ | http://mihancamp.com

واقعیت این است که وقتی یک سر انسان به عنوان شاهکار در شمال شهر تهران و در لوکس ترین مجموعه فرهنگی به نمایش گذاشته می شود دور از ذهن نیست که در غرب پایتخت، قوی‌ترین مرد ایران را با چاقو از پای در آورند چرا که از کوزه همان تراود که در اوست.

وقتی دست اندرکاران موزه به جای به نمایش گذاشتن آثار فاخر فرهنگی و ارتقاء اندیشه به تشریح مراسم سربریدن یک قبیله وحشی در آمازون می پردازند، باید توجه داشت که به نام فرهنگ چه محصولی کاشته می شود و ثمره برداشت آن چه خواهد بود چرا که همواره گفته می شود از مکافات عمل غافل نشو گندم از گندم بروید جو زجو.

در هر حال  آنچه مسلم است یکی از عوامل مهم در ایجاد بزهکاری و جرم و جنایت کم توجهی به امور فرهنگی است.

به نظر می رسد گروهی از متولیان وقتی درگیر روزمرگی می شوند به جای خلاقیت، اخلاقیات را فدای جلب توجه می کنند، چرا که شاید تنش های روانی امروز بر گرفته از همین زیر پا گذاشتن اخلاقیات باشد.

پدیده ای که باید از سوی دستگاه های نظارتی مورد توجه و بررسی قرار گیرد.

ارسال نظر