دکتر روحانی رو جلد هفته‌نامه تایم | میهن کمپ

دکتر روحانی رو جلد هفته‌نامه تایم

دکتر روحانی

دکتر روحانی رو جلد هفته‌نامه تایم

دکتر روحانی

میهن کمپ: مجله تایم هفتگی، تصویر روی جلد این هفته خود را به دکتر روحانی اختصاص داده است. مقاله‌ای از فرید ذکریا با عنوان “چگونه دکتر روحانی می‌تواند با آمریکا صلح کند؟” در این شماره منتشر شده است. این طرح جلد مخصوص نسخه‌های اروپایی، خاور میانه، آسیا، آفریقا و اقیانوسیه است…

دکتر روحانی

دکتر روحانی رو جلد هفته‌نامه تایم

هفته‌نامه «تایم» با چاپ عکس نیمرخی از دکتر روحانی ، رییس‌جمهوری ایران روی جلد و مقاله «فرید زکریا» که قیاسی است از بهبود روابط میان پکن و واشنگتن در دهه 1970، این شیوه را برای ازسرگیری رابطه تهران -واشنگتن قابل تکرار می‌داند.

فرید زکریا در مطلبی که تیتر آن در سرجلد« مجله تایم» آمده است می‌نویسد: اکنون ناظر رقص دیپلماتیک میان تهران – واشنگتن هستیم؛ رقصی که در نهایت به تماس تلفنی بی‌سابقه ختم شد. باید پرسید آیا ما شاهد تکرار سال 1972 هستیم؟ در این سال بعد از دهه‌ها دوری میان آمریکا و چین، واشنگتن راه آشتی را با چین در پیش گرفت که باعث تغییر جهان شد.

آیا ما با تهران و واشنگتنی روبه‌رو هستیم که درگیر خصومتی دیرسال هستند و احتمالا در حاشیه تغییری مشابه قرار دارند؟ پاسخ یک کلام است؛ خیر. می‌دانیم که تحول روابط چین و آمریکا در سال 1972 باعث شد تا چین به شکل فوق‌العاده‌ای تبدیل به قدرت اقتصادی بازارمحور با درهای باز به سوی جهان شود. برای 40سال چنین بهبودی در اوضاع اقتصادی دور از تصور اکثر چینی‌ها بود. این تغییر در سال‌های حکومت «مائو» اتفاق افتاد، که چهره‌ای به‌غایت ضدغربی و کمونیست بود.

اما قیاس بهتر برای بررسی روابط ایران – آمریکا یکی دیگر از اتفاق‌های سال 1972 و آن دیدار میان ریچارد نیکسون و لئونید برژنف در مسکو بود؛ اولین دیدار یک رییس‌جمهوری آمریکا از اتحاد جماهیر شوروی که به آغاز دوران تنش‌زدایی و کاهش تنش در دوران جنگ سرد و بهبود روابط بهتر منتهی شد. این محتمل‌ترین چیزی است که می‌توانیم از روابط تهران -واشنگتن انتظار داشته باشیم. هم‌اکنون نیز تنش‌زدایی با ایران ممکن است و ارزش پیگیری دارد.

مسیر پیش‌رو اینچنین به نظر می‌رسد که ایران با غنی‌سازی اورانیوم تا میزان پنج‌درصد موافقت کند. در صورت پذیرش چنین سطحی از غنی‌سازی، انحراف برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای به نظامی، هم دشوار و هم زمانبر است. ایران هم‌اکنون این پیشنهاد را رد می‌کند اما سال 2010 پیشنهاد مشابهی را پذیرفته بود. زکریا نوشته خود را در تایم اینگونه پایان داده است: «ایران تمدن بزرگ و سرزمینی پهناور است. غم‌انگیز است که این کشور منزوی و خارج از نظام جهان قرار بگیرد.»

دکتر روحانی

دکتر روحانی

ارسال نظر