در تابستان به جای آب یخ، چای بنوشید | میهن کمپ

در تابستان به جای آب یخ، چای بنوشید

چای

پژوهشگران اعلام کرده اند که برای پایین آوردن دمای بدن و خنک شدن در تابستان و هوای گرم، حتماً چای بنوشید. طبق این تحقیق…

 

 

 

پژوهشگران اعلام کرده اند که برای پایین آوردن دمای بدن و خنک شدن در تابستان و هوای گرم، حتماً چای بنوشید.

پیشتر نیز از افراد سالمند چنین چیزی را شنیده بودیم. اما حالا دلیل علمی این موضوع مشخص و ثابت شده است.

محققان می‌گویند در روزهای گرم تابستان برای پایین آوردن دمای بدن، بهترین راه نوشیدن یک فنجان چای داغ است و نه نوشیدن یک لیوان آب خنک. چای داغ تعریق را بالا می‌برد و دمای بدن را زودتر پایین می‌آورد.
احتمالا شما هم وقتی از شدت گرمای هوا خیس عرق بوده‌اید، از مسن‌ترهای فامیل این توصیه را شنیده‌اید که به جای نوشیدن یک لیوان آب یخ، یک لیوان چای داغ بنوشید. شاید شما هم با تعجب از کنار این توصیه رد شده و با خود فکر کرده‌اید چرا وقتی خیس عرق‌اید، به دست خودتان تعرق بدن را بالا ببرید؟

حالا اما پژوهشگران هم این باور دیرینه و سنتی را تایید و توصیه می‌کنند که برای مقابله با تعریق بالای بدن در روزهای گرم تابستان، به جای نوشیدنی خنک، یک لیوان چای داغ نوش‌جان کنید.

پیتر مک‌ناگتون، عصب‌شناس دانشگاه کمبریج، به دویچه‌وله گفت که نوشیدن یک فنجان چای داغ دمای مرکزی بدن را بالا می‌برد و این کمک می‌کند که بدن با سرعت بیشتری عرق کند و پوست زودتر خنک شود.

بنا به گفته‌ی این پژوهشگر اعصاب، دهان و قسمت فوقانی سیستم گوارشی انسان به میزان دمای نوشیدنی‌ها واکنش نشان می‌دهند و به مغز پیام می‌رسانند که چه میزان عرق تولید کند. عرق از روی تن به سرعت تبخیر می‌شود و هنگامی که تبخیر صورت گیرد، دمای بدن کاهش یافته و تن خنک‌تر می‌شود. نوشیدنی گرم سرعت تعریق و در نتیجه تبخیر را بالاتر می‌برد و بدن سریع‌تر خنک می‌شود.

کریستوفر گوردن، متخصص تحلیل دمای بدن انسان در دانشگاه سیدنی نیز گفت: «تعرق وقتی دمای بدن بالا باشد افزایش می‌یابد. فرد برای چند لحظه احساس گرمای بیشتری می‌کند، اما همین تعریق بالا باعث می‌شود که دمای بدن‌ و پوست تن زودتر پایین آید.»

پیتر مک‌ناگتون نیز بر اهمیت حیاتی تعریق برای بدن انسان تاکید می‌کند. او به دویچه‌وله گفت: «اگر بدن به میزان لازم تعریق نداشته باشد، دمای مرکزی بدن بالا می‌رود و تنها چند دقیقه کافی است تا حمله مغزی صورت گرفته و انسان جان خود را از دست دهد.»

غذای تند و پرادویه به جای غذای سرد

محققان همچنین می‌گویند بهتر است در روزهای گرم و دمای شرجی تابستان، به جای غذاهای سرد مثل سالاد، از غذاهای تند و پرادویه مثل غذاهای هندی خورد.

کریستوفر گوردن می‌گوید این که ساکنان مناطق گرم جهان مثل هند یا خاورمیانه علی‌رغم گرمای هوا از غذاهای پرادویه و تند استفاده می‌کنند، نشان از واقعیتی دارد که ساکنان این منطقه به تدریج دریافته‌اند.


او گفت: «غذاهای تند و پرادویه دمای سیستم اعصاب مرکزی را بالا می‌برد. این امر باعث افزایش دمای دهان می‌شود و در نتیجه دمای پوست را هم بالا می‌برد و باعث تاخیر گردش خون در شاهرگ می‌شود. در نتیجه این امر دمای بالا از داخل بدن به پوست منتقل و از روی پوست به سرعت تبخیر می‌شود.»

پژوهشگران تاکید می‌کنند که نوشیدنی و غذای خنک و سرد، بدن را تنها برای دقایقی کوتاه خنک می‌کنند و در کاهش موثر دمای بدن تاثیری ندارند.

یک نظر

  1. احمد گفته است :
    مرداد ۶ام, ۱۳۹۳

    خوبه

ارسال نظر