خانم ها! خشن نباشید! | میهن کمپ

خانم ها! خشن نباشید!

خشونت

تحقیقات اخیر در آمریکا نشان دهنده افزایش خشونت زنان نسبت به شوهرشان است. برای اطلاع از نتایج این تحقیق، در ادامه مطلب همراه ما باشید…

 

 

 

اگر شما جزء کسانی هستید که فکر می کنید فقط کتک خوردن زدنان خشونت محسوب می شود؛ و یا اصلاً فکر میکنید مردان هر روز بیشتر دست روی زنان شان بلند می کنند، باید بگوییم در اشتباهید! این تحقیق مطلبی خلاف باورهای شما را اثبات کرده است.

اخیراً تحقیقی در آمریکا نشان می دهد که زنان سه برابر بیشتر از مردان به اعمال خشونت بر شرکای زندگیشان اقرار می کنند و متأسفانه معمول شدن این نوع خشونت و مفهوم آن چه برای زن و چه برای مرد بسیار آزار دهنده است.

سیلی زدن زن به مرد در فرهنگ عامه بسیار لوکس و امری شجاعانه است. چنین صحنه هایی برای کسانی که فیلم های عشقی-کمدی هالیوود را نگاه می کنند آشناست. یک زوج آمریکایی موفق و عاشق سر یک خیانت دعوا می کنند تا ناگهان مرد آنچه را که نباید در اوج عصبانیتش بگوید؛ می گوید و زن با سیلی محکمی جوابش را می دهد و دعوا خاتمه می یابد.

بطور خلاصه در فرهنگ عامه چنانچه زن مردی را کتک بزند امری جذاب، جسورانه و حتی سکسی تلقی می شود. حال آنکه برعکس آن، دلالتی است بر تنفر مرد از زن و خشونت غیر قابل کنترل او. اما متاسفانه آن رفتاری که در برابر این شرایط و یا دیدن چنین صحنه هایی در فیلم ها انتظار می رود که از خود بروز دهیم خندیدن و یا متوسل شدن به مسیر میانبر خشونت برای خاتمه دادن به مشکلات است و پر واضح است که زنان جوان این صحنه ها و رویه ها را به خوبی در ذهن ثبت می کنند.

بر اساس گزارش مقایسه ای معلوم شد که در آمریکا از هرهفت زن یک زن بین ۱۵ تا ۲۲ سال و در ازای هر ۲۰ مرد ، یک مرد پذیرفته است که شریک زندگیش را مورد ضرب و شتم قرار می دهد.

به گزارش بازفید (Buzzfeed) وقتی محققان از طرف کمپین ضد خشونت خانگی “دیگر کافی است”، از گروهی از جوانان سؤال کردند که چرا اعمال خشونت آمیزی از خود نشان داده اند، تقریباً ۶۰% از آنان گفتند بخاطر اینکه شرکای زندگیشان به آنها حمله کرده اند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده اند. با توجه به این مطلب مشخص می شود که زنان نسبت به مردان بیشتر اعتراف می کنند که در معرض ضرب و شتم همسر و یا شرکای زندگیشان قرار دارند.

ثابت شده است زنانی که در روابط خشونت آمیز هستند بیشتر احتمال می رود که خود نیز آلوده اعمال خشونت شوند، مسأله ای که بسیار نگران کننده است و نباید از آن چشم پوشی کرد. عده ای معتقدند که یک سوم از خشونت های خانگی که در انگلستان صورت می گیرد از جانب زنان به مردان است و بر اساس تحقیق اخیر “جرائم انگلستان” این خشونت ها فقط جهت انتقام گیری نیستند.


خشونت خانگی مسأله ای است که عمدتاً مردان به آن مرتکب می شوند و تصور می کنم که همه بر این موضوع واقفند، اما تا به حال چند نفر از ما شاهد این بوده ایم که زنان از روی شوخی دوست پسر های خود را می زنند و یا در مورد کتک زدن آنها شوخی می کنند.

این مسأله معمولاً موضوع گفتگوهای است که زنان آن را مطرح می کنند، اما در فرهنگ عامه چنانچه مردی آن را مطرح کند زشت و زننده است.

خشونت خانگی نمی تواند مشکلات یک رابطه را فیصله دهد بلکه احتمال وقوع خشونت های مشابه را نیز بیشتر می کند، چه مرد زن را و چه زن مرد را کتک بزند.

زنان جوان فکر می کنند و به خود تلقین می کنند که زن سالاری و تسلط بر مرد تنها راه داشتن یک رابطه موفق است. با اینکه در سال های اخیر جنبش های نوینی جهت طرفداری از زنان و برابری حقوق زن و مرد صورت گرفته است اما متأسفانه همچنان تصور می رود که تنها راه کسب قدرت و اختیار برای زنان گرفتن و رسیدن به هر چه می خواهند است. در صورتی که چشم انداز و هدف اصلی این جنبش ها همکاری و هم فکری یک زوج برای رسیدن به چیزی است که طرفین آن را قبول و در مورد آن اتفاق نظر دارند.

خشونتی که از جانب زنان نسبت به مردان مشاهده می شود در نظر بسیاری جذاب است زیرا که فرض بر این است که زنان هرگز نمی توانند هیچ آسیبی به مرد برسانند.

به گفته قربانیان خشونت های خانگی – چه زنان قربانی و چه مردان که توسط شرکای زندگیشان تحقیر، کنترل و تهدید شده اند – بزرگی کبودی ها و میزان خونی که ریخته شده است هیچکدام معیارهایی برای اندازه گیری تأثیر خشونت نیستند.

حنا آرندت (Hannah Arendt) فلسفه دان در کتاب خود “عکس العمل نسبت به خشونت” می نویسد: خشونت هر جایی که قدرت در خطر باشد نمایان می شود، اما اگر شخص متجاوز و خشونت گر را به حال خود رها کرد در نهایت این حس قدرت طلبی در او از بین میرود.

زنان زمانی که مردان را مورد ضرب و شتم قرار می دهند و فکر می کنند که آنگونه قدرت را به دست گرفته اند در واقع بر این موضوع که ضعیف هستند و فاقد قدرت کنترل و اختیار صحه می گذارند.

بنابراین عکس العمل های خشونت آمیز مطمئناً برای زنان سلاحی برای مبارزه با خشونت خانگی نیست و تمام تلاش کمپین های ضد خشونت خانگی بر علیه زنان را زیر سؤال می برد و به مردان خشونت دیده که خود سرتیتر خبر ها و کمپین ها ی خود را تشکیل داده اند، این اجازه را می دهد که ادعا کنند تنها برای دفاع از خود دست به اعمال خشونت آمیز زده اند.

منبع: telegraph.co.uk

ارسال نظر