توهین قومیتی: دانشجویان این استان ها را به دانشگاه ما نفرستید+ سند | میهن کمپ

توهین قومیتی: دانشجویان این استان ها را به دانشگاه ما نفرستید+ سند

شاید معترضان به این نامه، با نگاه سختگیرانه به آن نگریسته باشند و شاید هم لحن نامه بسیار نامحترمانه و به دور از اصول نگارش شده باشد اما قطعا نمی‌توان از کنار این موضوع به سادگی گذشت که متن نامه نگارش شده مورد بحث و مبدا ارسال آن طلب می‌کرد که کوچکترین مسایل هم در آن لحاظ شود تا بعد برای توجیه آن دست به دامان “سوتفاهم” نشویم!

شما را به دیدن ادامه ماجرا دعوت می کنم

این بار ماجرا شبیه جوک‌هایی نیست که در پوشش خنداندن به سراغ قومیت های مختلف رفته و یکی را شاد و دیگری را ناشاد می‌کند؛ صحبت از نامه‌ای رسمی است که احتمالا پتانسیل زیادی در خود نهفته دارد؛ پتانسیلی که می‌تواند در کیلومترها دورتر از محل صدور، بر سرنوشت وزیر هم تاثیر گذاشته و حتی وی را خانه نشین کند!

صبح امروز تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور، خواستار رسیدگی سریع وی به مسائل مطرح شده درباره یک نامه رسمی شدند که از دید ایشان توهینی آشکار به قوم لر است؛ نامه‌ای که سرپرست یک دانشگاه خطاب به رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نوشته و در آن خواستار تعدیل پذیرش دانشجو از سه استان همجوار شده است.

دکتر عبدالعظیم آجیلی، سرپرست دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین خوزستان ضمن رد هرگونه توهین قومیتی در نامه مورد اشاره می‌گوید: پیرو چندین جلسه بحث و بررسي در شوراي آموزش عالي استان و كميته راهبردي آموزش استان -که به رياست استاندار محترم انجام می‌شود،- برای تعدیل میزان دانشجوهای غیربومی دانشگاه و افزایش دانشجویان بومی، در خرداد ماه امسال نامه ای برای سازمان سنجش ارسال کردیم که در آن خواستار تعدیل در نحوه پذیرش دانشجویان این دانشگاه شدیم که البته با پاسخ منفی این سازمان مواجه شدیم.

وی می‌افزاید: یکی دیگر از دلایل ما برای طرح این موضوع، فارغ از رسیدگی به انتقاداتی که در زمینه پذیرش بسیار زیاد دانشجوهای غیر بومی مطرح می شد، مشکلاتی مانند کمبود خوابگاه برای دانشجویان غیر بومی و در نهایت کمک به خانواده های دانشجویان بود و من هرگونه توهین قومیتی و طرح موضوعاتی مانند مشکلات فرهنگی ناشی از دانشجویان استان های دیگر را تکذیب می‌کنم.

وی در پاسخ به درخواست های خبرنگار ما درباره در اختیار قرار دادن یک نسخه از نامه مورد مناقشه می‌گوید: این نامه خطاب به سازمان سنجش صادر شده و سازمان سنجش هم در پاسخ به آن بیان کرده که رسیدگی به درخواست مقدور نیست.

از او می پرسیم که اگر موضوع نامه تعدیل در پذیرش دانشجویان غیر بومی و بومی است، چرا از سه استان در آن نام برده اید، می گوید: به این دلیل که بیشترین دانشجویان غیر بومی این دانشگاه از این استانها در دانشگاه رامین پذیرش می شوند وگرنه قصد دیگری نداشته ایم.

بدین ترتیب وی در حالی ماجرا را از رویکرد کارشناسی مطرح می‌کند که ساعاتی پیشتر، ابراهیم آقامحمدی، نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با یک خبرگزاری به شدت به محتوای توهین آمیز این نامه واکنش نشان داده و با اشاره به طرح مباحثی مانند “مشکلات فرهنگی دانشجویان اهل لرستان، ایلام و چهار محال بختیاری” می‌گوید: «مگر فرهنگ این فرد چیست که با فرهنگ یکی‌ از اصیل‌ترین اقوام ایرانی سازگاری ندارد؟»

وی درباره نامه مذکور به خبرنگار تابناک می گوید: تعجب می کنم از اینکه چگونه می شود رئیس یک دانشگاه در یک نامه رسمی چنین اظهار نظر عجیبی را مطرح کند؛ چگونه است که دانشجویان این استانها در دانشگاه های سراسر کشور بسیار موفق نشان می دهند اما از دید ایشان دارای مشکلات فرهنگی هستند و می بایست از پذیرششان در دانشگاه خودداری کرد!

از او می‌پرسیم که مگر در نامه موضوع تعدیل پذیرش دانشجو مطرح نشده است، پس چرا آن را توهین به قومیت دانسته‌اید؟

آقامحمدی می‌گوید: در این نامه از سه استان نام برده شده که همگی لر نشین هستند و در بخشی از نامه به مشکلات فرهنگی دانشجویان برآمده از این استان‌ها اشاره شده و حتی مشکلات طایفه‌ای و قومیتی آنها مثال آورده شده است که نه تنها توهین آمیز به شمار می رود و غیر قانونی است، بلکه بر خلاف نص شریعت و کرامت انسانی هم هست و این موضوع برای ما اصلا قابل قبول نیست.

وی در ادامه با اشاره به تهیه نامه ای اعتراضی نسبت به این موضوع خطاب به ریاست جمهوری می گوید: جمع زیادی از نمایندگان مناطق لر نشین طی نامه ای از رئیس جمهور محترم خواسته ایم که هر چه سریعتر به این موضوع رسیدگی کند و اکنون منتظر اقدام ایشان هستیم و تا روز یکشنبه هفته آتی صبر خواهیم کرد؛ اگر تا آن روز جوابی نگیریم، شک نکنید که استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری را تقدیم هیات رئیسه مجلس خواهیم کرد.

این نماینده مجلس در پایان می گوید: موضوع توهین به قومیت ها به هیچ وجه قابل قبول نیست تا جایی که در این ماجرا نمایندگان غیر لر هم صدای اعتراضشان بلند شده و قصدمان از پیگیری قاطع این ماجرا، جلوگیری از اقدامات نابخردانه بعدی است تا دیگر کسی هوس نکند که به اقوام مختلف توهین کند.

حال اصل نامه مورد بحث رو مشهاده فرمایید و خودتون قضاوت کنید

ارسال نظر