تصنیف بی نظیر "مرغ سحر" با صدای سالار عقیلی+لینک دانلود | میهن کمپ

تصنیف بی نظیر “مرغ سحر” با صدای سالار عقیلی+لینک دانلود

سالار عقیلی

“مرغ سحر” از تصنیف های بی نظیر به یادگار مانده از استاد مرتضی نی داوود است. به مناسبت سالگرد درگذشت این استاد گرانقدر، این تصنیف زیبا را با صدای دلنشین سالار عقیلی گوش می کنیم…

 

 

 

استاد مرتضی نی داوود در دوم مرداد 1369 در کشور آمریکا درگذشت. آثاری همچون “مرغ سحر” و “آتش دل” از ساخته های این استاد گرانقدر هستند.

مرتضی خان نی داوود در کودکی استعداد موسیقی وی آشکار شد و پدرش «بالاخان» که خود اهل موسیقی بوده و با تار و تنبک آشنایی داشت، او را به کلاس درس آقا حسینقلی، استاد تار برد و دو سال نزد این استاد و سه سال نزد شاگرد برجسته او درویش‌خان ردیف موسیقی و تارنوازی را آموخت و موفق به دریافت نشان «تبرزین طلایی»، که ویژه شاگردان ممتاز بود، شد.


در اوایل 20 سالگی اقدام به تأسیس کلاسی برای تدریس تار و ردیف موسیقی ایرانی کرد که بعدها پس از مرگ نابهنگام درویش‌خان ادامه آموزش شاگردان استادش را نیز برعهده گرفت. نی داوود پس از تأسیس رادیو مانند هنرمندان دیگری چون رضا محجوبی، علی اکبر شهنازی، حبیب سماعی، ابوالحسن صبا و موسی معروفی، به همکاری با رادیو پرداخت. او برای خوانندگان معروفی چون ادیب خوانساری، جواد بدیع زاده و غلامحسین بنان تصنیف ساخته یا با آوازشان تار نواخته‌است.

مرتضی نی داوود

وی در سال ۱۳۴۸ اقدام به اجرا و ضبط در حدود ۳۰۰ گوشه از ردیف موسیقی ایرانی کرد که منتشر شده‌است. وی در سال‌های پس از انقلاب نیز به فعالیت‌های موسیقی خود به صورت محدود ادامه داده و در همین سال‌ها پیش درآمد اصفهان را به شیوه‌ای نو برای ارکستر بزرگ تنظیم کرد که موسیقی اصلی سریال «هزار دستان» به حساب می‌آید.

وی در ۲ مرداد سال ۱۳۶۹ در سن 90 سالگی در آمریکا درگذشت. در همین سال محمدرضا شجریان تصنیف «مرغ سحر» را که از ساخته‌های نی‌داوود است به یاد او در کنسرت «سرو چمان» اجرا کرد. تصنیف شاه من، ماه من، تصنیف مرغ حق و تصنیف آتش دل از آثار معروف این هنرمند درگذشته محسوب می‌شود.

به همین مناسبت این هفته، تصنیف «مرغ سحر» را با نوای سالار عقیلی می‌شنوید.

لینک دانلود ویدئو

ارسال نظر