اولین پول ایران به دستور چه کسی چاپ شد؟ | میهن کمپ

اولین پول ایران به دستور چه کسی چاپ شد؟

پول

اولین پول ایران به دستور چه کسی چاپ شد؟

پول

میهن کمپ: آیا می‌دانستید اولین اسکناس ایران در تبریز به چاپ رسید؟ اولین پول ایران در چه تاریخی و به دستور چه کسی چاپ شد؟ برای دانستن اطلاعات جالب در مورد پول ایران به ادامه مطلب مراجعه نمایید..

پول

اولین پول ایران به دستور چه کسی چاپ شد؟

اولین اسکناس ایران در تبریز به چاپ رسید.


برخی از نویسندگان از امپراطوران مغول بعنوان چهره خونخوار تاریخ نام می برند و معتقدند که لشکر مغول به هنگام ورود به ایران بسیاری از شهرهای کشور را ویران ساخته و تعداد بسیاری از مردم را به قتل رسانده است.


اما نباید فراموش کرد که لشکر مغول به هنگام ورود به شهرها به هیچ وجه به مردم عادی حمله ور نشده و افراد کشته شده نیز کسانی بودند که سلاح بدست به مقابله با لشکر مغول برخواسته اند.


از طرف دیگر خدمات علمی و فرهنگی امپراطوران مغول و بویژه ایلخانان را نیز نباید فراموش کرد. همچنین بسیاری از آثار تاریخی موجود در ایران در زمان حکمرانی ایلخانان ساخته شده است.


بعنوان مثال اولین پول کاغذی (اسکناس) در دوره حکمرانی گیخاتوی مغول به چاپ رسید.


در اواخر قرن هفتم هجری (قرن ۱۳ میلادی) و به سال ۶۹۳ هجری قمری وقتی گیخاتوخان پنجمین پادشاه سلسله ایلخانان به فرمانروایى رسید به سبب آن كه از مرض شفا یافته بود، فرمان آزاد كردن زندانیان را صادر كرد و از خزانه‏ ی مملكت، آنچه كه در دستش بود، در بین تهی ‏دستان و درباریان تقسیم نمود. این بخشش‏ها، حکمرانی را با فقر اقتصادی مواجه ساخت و خزانه را تهی نمود.


در این هنگام وزیر گیخاتو كه می‏دانست در چین پول كاغذی رواج دارد، برای جبران كمبود مالی و برگشتِ طلا و نقره به خزانه، دستور تاسیس چاپخانه‏ای را در تبریز صادر كرد و به رواج نوعی اسكناس كه “چاو” نام داشت اقدام نمود.


به مردم دستور داده شد که طلا و نقره موجود در دست خود را به خزانه تحویل داده و به ازای ارزش آن پول کاغذی (چاو) بگیرند.


در متن ابن بطوطه به پول كاغذى چینى (چاو) اطلاق شده كه هر قطعه از آن باندازه كف دست و ممهور به مهر “قاآن”بوده است.


در این متن آمده است که پیشنهاد چاپ پول کاغذی در تبریز از طرف شخصى بنام عز الدین محمد بن مظفر بن عمید از نزدیکان صدر جهان وزیر گیخاتو كه مدتها در چین زندگی کرده بود و با الهام از پول کاغذی چین، صورت گرفت.


بالاخره در جمادى الاخر سال ۶۹۳ یرلیغ یعنی فرمان صادر شد كه معاملات با طلا و نقره انجام نشود بلكه با چاو انجام گیرد و در هر ایالت چاوخانه ترتیب دادند و مردم را بقبول چاو وا داشتند.


هرچند این پول مورد قبول مردم واقع نشد و آن را معتبر نشمردند، ولی این گام، زمینه‏ای برای به كارگیری پول كاغذی در معاملات روزمره‏ی مردم را فراهم آورد.


اسکناس یک درهمی چاپ‌شده در آن زمان در تبریز، قدیمی‌ترین اسکناس شناخته شده در ایران است که منقش به «لااله الاالله و محمد رسول الله» می‌باشد.

ارسال نظر