اعتراضات ترکیه به معاشقه و ازدواج انجامید(12+) | میهن کمپ

اعتراضات ترکیه به معاشقه و ازدواج انجامید(12+)

Wedding

اعتراضات مردمی به اردوغان کم کم به اعتراضات عمومی به شکل معاشقه علنی در متروی آنکارا و حالا ازدواج مخالفان اردوغان مبدل گشته است. متن کامل خبر را از دست ندهید…

 

 

 

مخالفان رجب طیب اردوغان در ترکیه که اعتراضات متحد خود را به شکل مخالفت با تخریب پارک گزی اعلام کردند؛ برای اعتراض به اطلاعیه مسئولان متروی آنکاذا (که دستور به حفظ حریم روابط مرد و زن داده بودند) علناً در مترو به معاشقه پرداختند. و اینک ازدواج مخالفان با هم.

شکل اعتراض ها در ترکیه که ابتدا بصورت بوسه در آنکارا بوده، حالا به ازدواج عاشقانه در استانبول تبدیل شده است. روز 25 می 2013 برابر با چهارم خرداد 92 بیش از صد نفر از شهروندان آنکارا پایتخت سیاسی ترکیه در اعتراض به اعلامیه مسئولان متروی این شهر همدیگر را بوسیدند. اعلامیه ای که شهروندان را به رعایت شئونات اسلامی دعوت می کرد و مدیران مترو وقتی این اعلامیه را بر دیوار آن زدند که دوربین هایشان فیلمی از رابطه عاشقانه دو معشوق جوان را ثبت کرد. مدیران اسلامگرای مترو وقتی فیلم را دیدند سریع اعلامیه ای بر دیوار مترو زدند که تاکید می کرد مسافران در مترومعاشقه نکنند. این اعلامیه خشم شهروندان را برانگیخت و بلافاصله در واکنش اعتراض آمیز به آن، عشاق آنکارا به مترو آمدند و همدیگر را بوسیدند!


آن روز بوسه های اعتراضی آنکارا همانند بوسه آتشین ونکوور به سرعت در رسانه های جهانی منتشر و مورد بحث قرار گرفت. بسیاری شکل اعتراضی شهروندان آنکارا را ستودند. همانند زمانی که در سال 2011 سرباز و پرستار کانادایی را که در میان خشم و آتش اعتراض رفتار عاطفی داشتند ستودند. مردم آنکارا آن روز در رفتاری عاطفی اعتراض خود را به مدیران مترو اعلام کردند. اندکی بعد از این ماجرا آتش اعتراضات در استانبول، پایتخت اقتصادی ترکیه شعله ور شد. در ابتدا خواسته مردم یک خواسته محلی بود که تاکید می کرد درختان پارک گزی باید حفظ شود.

آنها به شکل های مختلف سعی کردند مسئولان را متوجه اهمیت زیست محیطی پارک گزی و درختانش کنند و بعد از اینکه مسئولان به آن توجه نکردند موضوع به سرعت به اعتراضات ضد دولتی تبدیل شد. در تمام طول اعتراضات مردمی در ترکیه که از 31 می 2013 شروع شد تا امروز که چندین هفته از آن می گذرد معترضان شکل های مختلف اعتراض را به نمایش گذاشتند. یک روز کتاب خواندند و روزی دیگر همانند درخت ایستاده خیره ماندند. در این دوران هنرمندان هم کنار مردم بودند. باهم و یکصدا. به این ترتیب اعتراضات در ترکیه صورت فرهنگی هم پیدا کرد. گاه کتاب خواندند. گاه درخت شدند. گاه شعر و آواز خواندند. گاه تانگو رقصیدند و حالا با هم ازدواج می کردند و در پارک جشن عروسی می گرفتند.


شب شنبه 29 تیر 92 در حالیکه مردم تهران از خلف وعده احمدی نژاد رییس جمهور به خاطر عدم حضور در ورزشگاه آزادی و بازی فوتبال دلگیر بودند در استانبول دو نفر از معترضان که در جریان اعتراض علیه دولت اردوغان در همین شهر با هم آشنا شده بودند، در پارک گزی اقدام به برگزاری مراسم ازدواج کردند.در این مراسم تعداد زیادی از معترضانی که از تاریخ 31 می تا کنون در اعتراضات ضد دولتی شرکت داشتند حضور داشتند.


عروس و داماد با ماسک های ضد گاز در این مراسم حاضر شده بودند تا در صورت اقدام پلیس به شلیک گاز اشک آور، در شب ازدواج خود متحمل آسیبی نشوند.
نور آی چوکول، پرستار 32 ساله و اوزگور کایا، برقکار 34 ساله، در جریان همین اعتراضات در پارک گزی با هم آشنا شده بودند و تصمیم گرفته بودند با هم ازدواج کنند. البته پیش از این در روزهای آغازین اعتراضات در ترکیه عروس و دامادی در استانبول به میان مردم آمده بودند و اعتراض خود را به اردوغان نخست وزیر این کشور اعلام کرده بودند. اما این بار کسانی در پارک گزی جشن ازدواج می گرفتند که در همین اعتراضات با هم آشنا شده بودند و ترجیح دادند مراسم ازدواج خود را در همان پارک برگزار کنند.


کسانی هم که در مراسم این دو شرکت کرده بودند همه معترض بودند و چه بسا حالا بعد از گذشت یک ماه و حضور مستمر در پارک برای اعتراض همدیگر را می شناختند. می گفتند زنده باد عشق. زنده باد ایستادگی و حالا دنیا شاهد اتفاق تازه ای در اعتراضات ترکیه بود. ازدواج! چیزی که قبلا در قالب بوسه های عاشقانه به نمایش گذاشته شده بود و می رفت شکل عاشقانه تر به خود بگیرد.

ارسال نظر