آیین‌نامه جدید ارتقای اعضا هیئت علمی دانشگاه ها | میهن کمپ

آیین‌نامه جدید ارتقای اعضا هیئت علمی دانشگاه ها

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، آئین‌نامه ارتقای اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی و پژوهشی کشور بعد از بازنگری و تدوین مجدد در وزارت علوم، در جلسه ۶۷۹ مورخ ۱۴ دی ۸۹ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و سرانجام با امضای کامران دانشجو وزیر علوم تحقیقات و فناوری برای اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی پژوهشی کشور ابلاغ شد.

در این آئین‌نامه فعالیت‌های فرهنگی،‌تربیتی و اجتماعی اعضای هیئت علمی موسسات آموزشی به مجموعه فعالیت‌های عضو هیئت علمی اطلاق می شود که مؤید آمیختگی علم و اخلاق اسلامی و مبتنی بر تقویت و ترویج باورهای اعتقادی، مذهبی و ملی منطبق با قانون اساسی و ارزش‌های انقلاب اسلامی در میان خانواده دانشگاهیان بوده و نگاه مثبت جامعه به دانشگاهیان را به عنوان عناصر سازنده و پیشرو در پی داشته باشد.

بر اساس این گزارش تدوین کتاب، مقاله و تولید اثر بدیع و ارزنده هنری با رویکرد اسلامی در حوزه‌های فرهنگی، تربیتی واجتماعی حداکثر تا ۴ امتیاز در واحدهای کار یا ترم برای اعضای هیئت علمی به همراه دارد، همچنین تهیه و تدوین پیوست فرهنگی برای کلیه فعالیت‌ها و همکاری‌های موثر در اجرای امور فرهنگی بر اساس سیاست‌های کلی برنامه‌های پنجساله توسعه و سیاست‌های متخذه توسط شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز حداکثر تا ۳ امتیاز برای اساتید در پی خواهد داشت.

ارائه مشاوره فرهنگی و یا همکاری مؤثر با تشکل‌های قانونمند دانشجویان و اعضای هیئت علمی و طلاب و نهادهای فرهنگی فعال در موسسه آموزشی و یا حوزه علمیه به منظور ترویج فعالیت در حوزه فرهنگ حداکثر ۲ امتیاز و فعالیت به عنوان استاد مشاور فرهنگی با حکم معاون فرهنگی و هنری موسسه در هر نیسمال تحصیلی حداکثر ۷ صدم امتیاز، و حداکثر ۵ امتیاز در هر موضوع خواهد داشت.

مسئولیت پذیری در اصلاح و هدایت نگرش‌های مطلوب فرهنگی و مشارکت یا انجام فعالیت‌های فرهنگی، تربیتی و اجتماعی و یا عناوین مشابه برای کلیه اقشار دانشگاهی(دانشجویان،اساتید و کارکنان) با کسب موافقت رسمی موسسه محل خدمت شامل برنامه‌ریزی و طراحی در امور فرهنگی، تربیتی و اجتماعی و علمی دانشجویی و اعضای هیئت علمی یا طلاب و کارکنان، مشارکت در اجرای امور فرهنگی، تربیتی و اجتماعی از جمله مشارکت فعالانه در تشکیل جلسات هم‌اندیش اساتید و نشست و جلسات دانشجویی جهت تبیین مباحث و مشکلات و رفع شبهات اعتقادی و سایر فعالیت‌های مرتبط (ارائه خدمات مشاوره‌ای علمی،‌فرهنگی، تربیتی، اجتماعی و آموزشی به دانشجویان و طلاب وحضور مستمر و تاثیرگذار در مراکز دانشجویی اعم از کانون‌ها، مساجد، خوابگاه‌ها و …) با تائید کمیسیون تخصصی ذیربط حداکثر ۲ امتیاز در واحد کار یا ترم منظور خواهد شد.

بر اساس این گزارش استمرار در تقید و پایبندی به ارزش‌های دینی، فرهنگی و ملی، انقلابی و صداقت وامانت‌داری با تائید کمیسیون تخصصی ذیربط حداکثر ۱۰ امتیاز در واحد کار یا ترم، حداکثر ۱۰ امتیاز در هر موضوع و حداقل ۵ امتیاز در هر دوره‌ ارتقا را شامل خواهد شد.

کسب جوایز فرهنگی در زمینه ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و مسئولیت‌های فرهنگی حداکثر ۲ امتیاز در هر مورد در واحد کار یا ترم و حداکثر ۸ امتیاز در هر موضوع به همراه خواهد داشت ضمن اینکه طراحی و مشارکت فعالانه در برگزاری کرسی‌های نقد و نظریه‌پردازی با تائید مرجع ذیصلاح حداکثر یک یا دو امتیاز در واحد کار یا ترم و حداکثر ۶ امتیاز در هر موضوع خواهد داشت.

شرکت در کارگاه‌های دانش‌افزایی و توانمندسازی اعضای هیئت علمی در زمینه فرهنگی، تربیتی واجتماعی با ارائه گواهینامه معتبر حداکثر ۲ امتیاز به ازای هر ۱۶ ساعت آموزش در واحد کار یا ترم و حداکثر ۸ امتیاز برای هر موضوع دارد.

به گزارش فارس امتیازات اعضای هیئت علمی در ماده فرهنگی، تربیتی و اجتماعی در هر موسسه با تشکیل کمیسیونی شامل رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، معاون دانشجویی،فرهنگی و یا عناوین مشابه نظیر معاون فرهنگی به عنوان دبیر کمیسیون، معاون آموزشی موسسه، یک نفر عضو هیئت علمی با حداقل مرتبه دانش‌یاری به انتخاب هیئت اجرایی جذب موسسه و دبیر شورای هم‌اندیشی اساتید موسسه و در صورت عدم وجود شورای مذکور، نماینده شورای فرهنگی موسسه بررسی خواهد شد.

* فعالیت‌های آموزشی اعضای هیئت علمی در موسسات آموزشی به مجموعه فعالیت‌های عضو هیئت علمی اطلاق می‌شود که افراد باید در جهت آموزش و تربیت دانشجویان، به نحوی روزآمد و موثر برای حفظ و ارتقای کیفیت آموزش و انتقال مطلوب مفاهیم به کار گیرند.

بر اساس این گزارش رعایت نظم و انضباط درسی و شئونات آموزشی حداکثر ۷ صدم امتیاز در واحد کار یا ترم و حداکثر ۷ امتیاز در هر موضوع است که اعضای هیئت علمی باید حداقل ۵ امتیاز را در این بخش در هر دوره ارتقا کسب کنند.

کیفیت تدریس شامل ارزیابی کیفیت تدریس توسط مدیر گروه با لحاظ نمودن نظرات اعضای هیئت علمی عضو گروه ۵ امتیاز ، ارزیابی کیف%

امکان ارسال نظر وجود ندارد