آیا واقعا علت حمله به لیبی برای سرنگونی قذافی است؟ | میهن کمپ

آیا واقعا علت حمله به لیبی برای سرنگونی قذافی است؟

به گزارش فارس و میهن کمپ به نقل از خبرگزاری اینترپرس سرویس، “بان کی مون ” دبیرکل سازمان ملل متحد پیش‌بینی‌های گسترده در زمینه اینکه حمله‌ای که آمریکا به لیبی رهبری می‌کند، بخشی از طرح بزرگ برای سرنگونی معمر القذافی باشد را رد کرد و مدعی شد که این اقدام تنها برای حمایت از غیرنظامیان و نجات جان آنها انجام شده است…

این در حالی است که از آغاز این حملات تعداد زیادی از غیرنظامیان لیبی در حملات موشکی نیروهای بین‌المللی جان خود را از دست داده‌اند.

وی ادامه داد که چیزی که سازمان ملل می‌خواهد انجام دهد، این است که مردم بیشتری کشته نشوند، نه اینکه نظام لیبی تغییر کند.

این در حالی است که “باراک اوباما ” رئیس‌جمهور آمریکا پیش از این بارها رژیم معمر القذافی دیکتاتور لیبی را غیرقانونی اعلام کرده و گفته بود که وی باید از قدرت کنار رود، از سوی دیگر حملات موشکی نیروهای ناتو نیز بیشتر بر مراکز احتمالی محل استقرار وی متمرکز شده است.

به نظر می‌رسد با ادامه حملات نیروهای آمریکایی و غربی به لیبی نوعی از سردرگمی در تعیین سیاست‌های این حمله وجود دارد و انگیزه اصلی این حمله که بسیاری از کارشناسان آن را دست یافتن به منابع نفت و انرژی لیبی و اشغال این کشور می‌دانند، در محافل رسمی مسکوت مانده است.

غیر از آمریکا، انگلیس، فرانسه، ایتالیا، کانادا، دانمارک، نروژ و اسپانیا، قطر و امارات نیز نیروهای خود را به لیبی ارسال کرده‌اند تا در عملیات نظامی علیه قذافی شرکت داشته باشند.

ارسال نظر