آشنایی با پوکی استخوان | میهن کمپ

آشنایی با پوکی استخوان

پوکی استخوان عارضه ای است که با بالارفتن سن به وجود می آید، در نتیجه از استحکام بافت و املاح استخوانی کم شده و از مقاومت آن کاسته می شود…
رشد طولی استخوان‏ها تا قبل از ۲۰ سالگی کامل و متوقف می‏ شود، اما افزایش استحکام استخوان‏ها بعد از سن ۲۰ سالگی همچنان ادامه خواهد داشت و بین سن ۳۰ تا ۲۰ سالگی استخوان‏ها ضخیم و عریض می‏شوند و در سن ۳۰ سالگی به حداکثر حجم تراکم استخوانی خود می‏رسد. بنابراین هرچه در سنین پایین ذخیره توده استخوانی شما بیشتر باشد در سنین بالا از استخوان‏های قوی ‏تری برخوردار خواهید بود.
براساس این گزارش و به نقل از مرکز تحقیقات غدد ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران سازمان جهانی بهداشت بیماری پوکی استخوان را همراه سکته قلبی، سکته مغزی و سرطان ، چهار دشمن اصلی انسان در عصر حاضر اعلام کرده است .
پس از سن ۶۵ سالگی از هر ۳ زن ، یکی دچار شکستگی مهره و پس از ۷۰ سالگی از هر ۵ زن یکی دچار شکستگی استخوان لگن به دنبال پوکی استخوان می شود همچنین پس از سن ۳۵ سالگی فرآیند پوکی استخوان آغاز می شود.
براساس این گزارش نشانه های  پوکی استخوان شامل کمردرد ، شکستگی انتهای استخوان ساعد و شکستگی سر استخوان ران و افتادن دندان ها می شود.
لازم به ذکر است برای جلوگیری از پوکی استخوان مواردی همچون دریافت میزان کالری کافی برای رسیدن به وزن ایده آل و مطلوب، دریافت کلسیم کافی، دریافت کافی ویتامین، دریافت کلسیم بیش از نیاز توصیه شده در صورت دریافت رژیم پرفیبر، دریافت کلسیم بیش از نیاز عادی در موارد حاملگی و شیر دهی و جلوگیری از بارداری مکرر و با فاصله کم، پرهیز از مصرف سیگار ، غذاهای پرنمک و رژیم پر پروتئین، جایگزین کردن نوشابه های طبیعی ( آبمیوه ، دوغ، انواع شربت ها ) به جای نوشابه های کافئین دار ( انواع کولا و قهوه )، مصرف روغن های غیر اشباع مثل آفتاب گردان ، ذرت ، زیتون و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت ۳۰ تا ۱۵ دقیقه ( نور خورشید از پشت شیشه و لباس بی تاثیر است ) در روز است.
به گزارش وب دا از دانشگاه علوم پزشکی تهران ، که مواد غذایی حاوی کلسیم شامل کشک ، پنیر ، ماست ، شیر، بادام ، فندق ، کنجد ، برگ تربچه ، جعفری ، کلم پیچ ، گل کلم، صدف ، ماهی می شود.

ارسال نظر